Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim
Startuje projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej
17 września 2019

Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii - Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.
- „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską mające krzewić kulturę ochrony pamiątek, budzić ducha genealogicznych poszukiwań oraz inspirować do dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Eksplorowanie świadectw naszej przeszłości i pielęgnowanie tradycji to wyjątkowa przygoda. Zachęcamy do udziału w projekcie każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałości o rodzinne pamiątki.
W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.
24 września 2019 r. w Warszawie podczas oficjalnej konferencji prasowej wyznaczającej ogólnopolski start projektu nastąpi prezentacja dedykowanej strony internetowej: https://archiwarodzinne.gov.pl/. Udostępniony zostanie tam m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek.
W ramach projektu, 30 września 2019 r., w Dniu Archiwistów, ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w godzinach popołudniowych w każdym archiwum państwowym zaplanowano również warsztaty, gdzie zaprezentowane zostaną przez archiwistów m.in. sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, techniki samodzielnej konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych, metody prowadzenia badań genealogicznych i odczytywania dawnego pisma.
Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.
Archiwa Rodzinne Niepodległej w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim
Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na warsztaty z zakresu tworzenia i konserwacji archiwów rodzinnych 30 września 2019 r. w godzinach 16:00-18:00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Mościckiego 7.
W ramach warsztatów zaplanowane zostały prelekcje archiwistów nt. prowadzenia badań genealogicznych, tworzenia archiwów rodzinnych oraz sposobów ich porządkowania, opisywania i konserwacji oraz spotkania z archiwistami rodzinnymi i prezentacja ich zbiorów. Zaprezentowane zostaną również zbiory rodzinne już przekazane do Archiwum Państwowego w Gorzowie w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.
Druga część warsztatów będzie miała charakter praktyczny i skierowana jest do wszystkich, którzy posiadają w swoich archiwach rodzinnych dokumenty, które ich zdaniem posiadają wartość historyczną, ze szczególnym wskazaniem na tematykę niepodległościową. Podczas warsztatów będzie można poznać techniki konserwacji akt, a także samodzielnie pod okiem konserwatora przeprowadzić prace zabezpieczające przyniesionych ze sobą dokumentów rodzinnych za pomocą materiałów udostępnionych przez archiwum. Będzie można się także dowiedzieć jak przechowywać dokumenty w warunkach domowych, co zrobić z dokumentami i książkami zaatakowanymi przez owady i pleśń czy też jak naprawić przedarcie papieru.
W archiwum będzie działał również punkt konsultacyjny, w którym zainteresowani będą mogli zasięgnąć porady jak prowadzić badania genealogiczne, jak tworzyć archiwum rodzinne oraz uzyskać pomoc w odczytywaniu dawnych pism.
Archiwum Państwowe w Gorzowie zachęca również do przekazania swoich dokumentów z lat 1918-1939, bądź późniejszych, z okresu II wojny światowej jak i lat powojennych do Archiwum Państwowego, gdzie będą przechowywane wieczyście. Przekazane mogą zostać oryginały dokumentów bądź ich kopie cyfrowe (na miejscu w archiwum wykonamy skany).
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Kontakt dla mediów:
Imię i Nazwisko: Anna Jodko
tel.: 957835321
e-mail: ajodko@gorzow.ap.gov.pl
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2019-09-17 |
Data publikacji: | 2019-09-17 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Daniel Kornecki |
Liczba odwiedzin: | 2949 |