Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim

Wystawy on-line

Artykuły

Wystawa: Niepodległa, Historie z rodzinnych archiwów

10 listopada 2020

Okładka Katalogu z wystawy

Inauguracja wystawy dostępna on-line w serwisie Youtube pod linkiem:

Karty katalogu

Inauguracja wystawy: "Niepodległa, Historie z rodzinnych archiwów”

Wystawa pt. „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” zrealizowana została przez Archiwum Państwowe w Gorzowie w ramach ogólnopolskiego projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego głównym zadaniem jest podkreślenie wartości dokumentów przechowywanych w archiwach domowych oraz kontynuacja obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem tego projektu jest również pozyskiwanie do archiwów państwowych dokumentów rodzinnych posiadających wartość historyczną.

Na dwudziestu planszach zaprezentowane zostały zbiory rodzinne przekazane w ostatnich latach do Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim. Są to między innymi: zdjęcia, dokumenty metrykalne, świadectwa szkolne, korespondencja wojenna, odznaczenia. Materiały te ukazują dzieje poszczególnych rodzin na tle historii Polski. Szczególnie zaakcentowany został tutaj okres walki o niepodległość, dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i pierwsze powojenne lata w Gorzowie, bowiem każda z tych rodzin w jakiś sposób związała się z tym miastem bądź jego najbliższą okolicą.

Wystawa ta ma również stanowić zachętę do odszukania rodzinnych dokumentów, stworzenia archiwów domowych, a może i zaprezentowania ich szerzej, by inni mogli w ten sposób poznawać historię – tę wielką i tę lokalną, rodzinną -  barwniejszą od dziejów podręcznikowych.

Wystawa pt. „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów”  prezentowana będzie na Starym Rynku w Gorzowie od strony ul. Obotryckiej w dniach: 10-30 listopada 2020 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-11-10
Data publikacji:2020-11-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Paweł Kunicki
Liczba odwiedzin:5123