Dzień Archiwisty
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa na adres: sekretariat@gorzow.ap.gov.pl lub telefonicznie: 95 783 52 21 lub 95 783 53 31
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa na adres: sekretariat@gorzow.ap.gov.pl lub telefonicznie: 95 783 52 21 lub 95 783 53 31
31 sierpnia, na pamiątkę strajków z sierpnia 1980 roku i kompromisu, który zakończył się zgodą władz komunistycznych na powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", ustanowiono święto państwowe pod nazwą: "Dzień Solidarności i Wolności". Z tej okazji w roku bieżącym wydaliśmy publikację poświęconą "Białemu Krzyżowi Solidarności", będącemu symbolem gorzowskich działaczy z tego związku. Niezwykła historia tego krzyża zaczęła się w roku 1981 od mszy na Schodach Donikąd. W okresie stanu wojennego gromadzili się przy nim ci, którzy nie pogodzili się z niedemokratyczną, dławiącą wolność, komunistyczną władzą. Publikację można pobrać poniżej.
Czytaj więcej o: 31 sierpnia - Dzień Solidarności i WolnościZapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „Stanisław Kirkor (1905-1963) w dokumentach archiwalnych”, która otwarta została 12 czerwca br. Zaprezentowane na niej są zdjęcia i dokumenty z archiwum rodzinnego prof. Stanisława Kirkora i jego żony Wandy.
Prof. Stanisław Kirkor był wybitnym polskim uczonym, znawcą chorób pszczół, założycielem Zakładu Chorób Pszczół w Gorzowie, a w czasie II wojny światowej żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych. Jego żona Wanda Kirkor była farmaceutką.
Na wystawie można zobaczyć również film prezentujący prof. Kirkora podczas pracy w Zakładzie Chorób Pszczół w Gorzowie z 1948 r. z zasobu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.
Przygotowany został także katalog prezentujący najciekawsze dokumenty ze spuścizny Stanisława i Wandy Kirkorów przechowywanej w gorzowskim Archiwum.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy Archiwum Państwowego w Gorzowie, czyli w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach od 7:30 do 15:30, a w czwartki od 7:30 do 18:00.
Czytaj więcej o: Wystawa "Prof. Stanisław Kirkor (1905-1963) w dokumentach archiwalnych"