Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Dzień Archiwisty

Dzień Archiwisty

13 września 2023
Z okazji Dnia Archiwisty zapraszamy do Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim na warsztaty z zakresu tworzenia, zabezpieczania i przechowywania archiwów rodzinnych.
 
W programie: 
- prelekcje archiwistów na temat prowadzenia badań genealogicznych i opracowania dokumentów rodzinnych
- prezentacja źródeł do prowadzenia badań genealogicznych z zasobu Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim
- prezentacja technik zabezpieczania materiałów archiwalnych oraz ćwiczenia praktyczne
- zwiedzanie magazynów archiwalnych

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa na adres: sekretariat@gorzow.ap.gov.pl lub telefonicznie: 95 783 52 21 lub 95 783 53 31

 
Przejdź do - 31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności

31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności

30 sierpnia 2023

31 sierpnia, na pamiątkę strajków z sierpnia 1980 roku i kompromisu, który zakończył się zgodą władz komunistycznych na powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", ustanowiono święto państwowe pod nazwą: "Dzień Solidarności i Wolności". Z tej okazji w roku bieżącym wydaliśmy publikację poświęconą "Białemu Krzyżowi Solidarności", będącemu symbolem gorzowskich działaczy z tego związku. Niezwykła historia tego krzyża zaczęła się w roku 1981 od mszy na Schodach Donikąd. W okresie stanu wojennego gromadzili się przy nim ci, którzy nie pogodzili się z niedemokratyczną, dławiącą wolność, komunistyczną władzą. Publikację można pobrać poniżej.

Przejdź do - Wystawa "Prof. Stanisław Kirkor (1905-1963) w dokumentach archiwalnych"

Wystawa "Prof. Stanisław Kirkor (1905-1963) w dokumentach archiwalnych"

4 lipca 2023

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „Stanisław Kirkor (1905-1963) w dokumentach archiwalnych”, która otwarta została 12 czerwca br. Zaprezentowane na niej są zdjęcia i dokumenty z archiwum rodzinnego prof. Stanisława Kirkora i jego żony Wandy.

Prof. Stanisław Kirkor był wybitnym polskim uczonym, znawcą chorób pszczół, założycielem Zakładu Chorób Pszczół w Gorzowie, a w czasie II wojny światowej żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych. Jego żona Wanda Kirkor była farmaceutką.

Na wystawie można zobaczyć również film prezentujący prof. Kirkora podczas pracy w Zakładzie Chorób Pszczół w Gorzowie z 1948 r. z zasobu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Przygotowany został także katalog prezentujący najciekawsze dokumenty ze spuścizny Stanisława i Wandy Kirkorów przechowywanej w gorzowskim Archiwum.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Archiwum Państwowego w Gorzowie, czyli w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach od 7:30 do 15:30, a w czwartki od 7:30 do 18:00.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-10-28
Data publikacji:2016-10-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:40023